Czy należy wykonać kolonoskopię w tej sytuacji?

Witam, mam 29 lat i od razu powiem że u mnie w rodzinie nie było osób chorych na nowotwory jelita grubego. Od jakiegoś czasu miałem uczucie niepełnego wypróżnienia i dyskomfortu w odbycie. Objawy te współistniały z dwukrotna potrzebą korzystania z toalety (do tej pory było jeden raz) przy czym wydaje mi się że objętościowo stolce są mniejsze. Zaniepokojony objawami poszedłem sprawę skonsultować z proktologiem. Lekarz po badaniu za pomocą rurki z kamerą (niezbyt długiej) stwierdził hemoroidy i zalecił leczenie czopkami. Faktycznie po terapii czuje się lepiej ale teraz przelewa mi się dodatkowo w brzuchu oraz nadal chodzę do toalety 2x dziennie zamiast wrócić do rytmu 1x dziennie. Dodatkowo sporadyczne bóle w dole brzucha w różnych częściach (prawa oraz lewa strona, góra oraz dół brzucha) Czy w tym wypadku należy pogłębić diagnostykę o kolonoskopię? Dodam że nie mam utraty masy ciała ani objawów anemii. Występują natomiast biegunki zwłaszcza po spożyciu produktów mlecznych.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z opisanymi przez Pana objawami, które dotyczą m.in. biegunek po spożyciu nabiału oraz przelewania w brzuchu, najlepiej udać się do lekarza o innej specjalizacji – gastrologa.

To właśnie on będzie w stanie określić przyczynę tych dolegliwości na podstawie odpowiednio dobranych przez niego badań oraz wywiadu lekarskiego. Niewykluczone, że zaistnieje konieczność wykonania kolonoskopii czy nawet gastroskopii, które zobrazują, co dzieje się w układzie pokarmowym. Korzystnie na stan zdrowia mogłoby także wpływać ograniczenie spożycia nabiału, co być może ograniczy opisane objawy i poprawi komfort Pana życia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

https://portal.abczdrowie.pl/polacy-obawiaja-sie-kolonoskopii-to-jedno-z-najbardziej-wstydliwych-badan

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-zawsze-nie-w-pore

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-po-jedzeniu-najczestsze-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.