Kiedy trzeba wykonać ponownie kolonoskopię?

Półtora roku temu miałam kolonoskopię w związku z biegunkami , jelita czyste wycięto dwa gruczolaki cewkowe z dyspazja małego stopnia wycięte , są też opisane hemoroidy . Kiedy mam zrobić kolejna kolonoskopię lekarz rodzinny nie wie gastrolog u którego byłam powiedział może za 10 lat może dopiero w wieku 50 lat .Biegunki dalej mam , lekarz mówi że to ibs a ja się boje ze może się dziać coś złego .

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to prawda, że biegunki mogą być związane z zespołem jelita drażliwego.

Co do częstotliwości wykonywania kolonoskopii to zaleca się, aby wykonywać ją raz na 10 lat. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza osób po 50. roku życia, ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Jeśli więc lekarz wykonujący kolonoskopię nie zauważył u Pani żadnych nieprawidłowości, to nie ma potrzeby ponawiać tego badania w tym momencie. Może Pani zaczekać co najmniej kilka lat. A biegunki, które u Pani występują leczyć w sposób zalecony przez lekarza.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-trzeba-wykonywac-kolonoskopie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-mozna-wykonywac-kolonoskopie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-wykonuje-sie-kolonoskopie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.