Czy wątroba może się zmniejszyć?

Witam serdecznie, ja mam pytanie czy wątroba może się pomniejszać ? Bo porównując wyniki USG sprzed ponad 10 lat dokłądnie 15, a obecnie to zauważyłem różnicę.. wtedy wątroba miała u mnie 13 cm, a teraz 10.8 cm.. wg radiologa wszystko jest w porządku (choc nie zadalem mu pytania o rozmiar.. bo skoro oki to oki..) dlatego pytam Państwa.. wtedy też byłem zdecydowanie grubszy.. ważyłem około 100 kg, teraz ważę poniżej 90-ciu. Na tym wcześniejszym usg sprzed 15 lat wyszła wątroba z niewielkimi cechami stłuszczenia.. a przez te lata od poprzedniego badania sporo schudłem, zaczałem jezdzic rowerem.. i w pewnym okresie wyglądałem jak patyk, ważyłem poniżej 80-ciu, ostatnio znów przytyłem trochę i narzekałem na ból brzucha więc postanowiłem sobie zrobić USG po tylu latach.. i wyszło wszystko oki, nawet nie ma cechów stłuszczenia o czym mi mówił sam radiolog w trakcie badania, mimo że w ostatnim roku też się opychałem tłustościami.. co przełożyło się na przytycie, choć nie takie jakieś straszne. Tylko rozmiar mnie zdziwił ze sie troche pomniejszyła. Czy to mogło mieć związek ze schudnięciem przez lata? Czy mogę spać spokojnie, bo nawet marskość wątroby u siebie podejrzewałem.. bo przez rok opychałęm się serami.. chipsami.. i lubiłem podjadać nocami.. I wiadomo myśli że to marskość bo się zmniejszyła. Podejrzewałem też wodobrzusze bo brzuch mam bardzo miękki ale na usg nie wyszło ani śladu płynu. Proszę o rozwianie wątpliwości. Mam 185 cm wzrostu i 40 lat i jak wspomnialem waze obecnie 88 kg. Dodam że często się stresuję i denerwuję.. glukozę mam podniesioną we krwi 110 cholesterol |(6.2 i płytki (430). Tak to morfologia ostatnia z czerwca oki. We wrzesniu mam zrobic znow glukoze wg diabetologa o ktorego bylem w maju. CRP też w porządku. Ostatni opis usg fragment dt watroby "Wątroba jednorodna, niepowiększona w linii srodkowo-obojczykowej 108 mm, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Rysunek naczyniowy wątroby prawidłowy. " Reszta narządów wszystko w porządku. Dodam że czułęm sie w ostatnim czasie niezbyt dobrze, przez ostatni rok siedzacy tryb zycia przed komputerem z powodu pandemii i przytycie.. bo apetyt mi akurat dopisuje. Proszę o opinię lekarza czy mogę spać spokojnie i czy wątroba może też "chudnąć" po spadkach wagi? ewentualnie zmieniać swój rozmiar.. może wtedy była inna technika mierzenia? Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o rozwianie wątpliwości.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pana skupienie uwagi na organie, jakim jest wątroba ma głębokie uzasadnienie, ponieważ jest to narząd, który ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Różnica w wielkości organu, którą Pan opisuje może mieć dwa podłoża: wątroba jest bardzo unaczyniona, zaopatrywana jest w krew z całego ciała, która ulega tam filtracji, a zatem wątroba działa jako rodzaj pompy. Stąd też możliwe rozbieżności w wynikach pańskich badań. Drugie podłoże może mieć związek ze stłuszczeniem organu. Styl życia, który Pan opisuje nie jest konsekwentny, jeśli chodzi o dietę i to niewątpliwie ma wpływ na kondycję organu. Powodem występowania marskości wątroby, której się Pan obawia, jest przede wszystkim alkoholizm, a to może Pan raczej wykluczyć. Proszę przy następnej wizycie zgłosić swoje wątpliwości lekarzowi, zapytać o szczegółową diagnostykę, by rozwiać wszystkie wątpliwości i niepokoje, stres i napięcie, nie są czynnikami sprzyjającymi zdrowiu. Tymczasem proszę o siebie zadbać, oprócz diety ubogiej w tłuszcze i cukry może Pan wspierać kondycję swojej wątroby regularną aktywnością fizyczną. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury poniższych artykułów, które szeroko omawiają interesującą Pana problematykę.

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

https://zywienie.abczdrowie.pl/co-pomaga-a-co-szkodzi-watrobie

https://portal.abczdrowie.pl/6-najwiekszych-przyslug-ktore-mozesz-zrobic-dla-watroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.