Czy wcześniak wystawiający język oznacza upośledzenie umysłowe?

Witam. W mojej rodzinie urodził się wcześniak (25 tc, 460 g). W tym momencie ma 1.5 r. Raczkuje,naśladuje proste czynności. Jednak bardzo często wystawia język. Moja mama twierdzi, że to sygnały uposledzenia. Czy to jest możliwe? Czy istnieją jakieś choroby (np. Genetyczne), które mogą się tak objawiać?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Nie ma aktualnie testów, które stwierdzałyby upośledzenie dziecka na podstawie takiego objawu jak wystawianie języka. Z racji wcześniactwa dziecko może być opóźnione rozwojowo w stosunku do rówieśników (licząc wiek dziecka na podstawie daty urodzenia). Dlatego dla tak skrajnych wcześniaków używa się wieku skorygowanego (od wieku dziecka liczonego na podstawie daty urodzenia odejmuje się ilość tygodni, które zabrakło do daty porodu o czasie) i dopiero na podstawie takiego skorygowanego wieku można oceniać rozwój dziecka. Jeżeli są jakiekolwiek niepokojące Państwa objawy to warto wybrać się do pediatry.