Problemy ze snem u wcześniaka

Witam Mój problem dotyczy 9 miesięcznej córki. Nina jest bliźniaczką, urodzona jako skrajny wcześniak w 27 tyg. ciąży. Jej rozwój przebiega bardzo dobrze, raczkuje, siedzi bez podpierania się rączkami, próbuje stawać na nóżkach. Kłopot jest ze spaniem. W ciągu dnia potrafi spać max 2 godziny, częściej krócej. Do tego zasypia z przeraźliwym płaczem, krzykiem. Wieczorem jest dokładnie to samo. Nina jest bardzo aktywna i mimo zmęczenia ma problemy ze snem. Co robić?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Czasem problem może wynikać ze zbyt dużego zmęczenia- tzn dzieci czasem są tak bardzo zmęczone, że aż nie mogą zasnąć (wówczas najczęściej intensywnie płaczą). Warto spróbować kłaść ja troszkę wcześniej, już po pierwszych sygnałach zmęczenia. Krzyk może tez wynikać z tego, że malce będąc zmęczone i śpiące czują dyskomfort, ale nie rozpoznają tego, jako potrzeby snu. Inaczej mówiąc: jest im źle, ale nie wiedzą dlaczego i płaczą, żeby ktoś im pomógł. Nie wiedzą, że po prostu chcą spać i że wystarczy położyć się i zamknąć oczy. A w przypadku bardzo żywych dzieci, jest to tym bardziej utrudnione, bo naturalna potrzeba eksploracji gna ich ku aktywności, a organizm już "nie może" i domaga się odpoczynku. Stąd jednocześnie aktywność, dyskomfort i trudności w zaśnięciu. Można zatem spróbować przed spaniem wprowadzić różne rytuały, spokojne zabawy mające na celu wyciszenie i przygotowanie organizmu do snu, powinno pomóc.
Druga opcja to być może warto zmienić pozycje, w jakiej malutka zwykle śpi?
Mimo wszystko także warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który prowadzi małą.

0

Witam. Sądzę, że dokładna obserwacja zachowań dziecka w ciągu dnia przyniesie w jakiejś części odpowiedź na to pytanie. Być może nadmierne pobudzenie jest kluczem do rozwiązania problemu. Warto "prowadzić" Ninę do snu wygaszając zapał opowiadając historyjkę np. o piesku, który marzy o odpoczynku w cieplutkiej budzie, pokazać na obrazku jak śpi i się uśmiecha, bo leży na mięciutkim kocyku. itp. Zanucić senną piosenkę ( wciąż tę samą) w porze przygotowań do snu, albo w treści z przygotowywaniem się do snu. Powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty