Zaburzenia psychoruchowe u 5-letniej córki

Witam .Jestem mama 5 letniej corki u ktorej stwierdzono zaburzenia psychoruchowe .Mam pytanie jak mam te zaburzenia rozumiec czy to jest uposledzenie umysłowe.Corka ma przydzielone zajecia wspomagania wczesnego rozwoju i logopede tylko niechce zabardzo wspułpracowac na zajeciach logopedycznych i ta mowa bardzo wolno sie poprawia

Zaburzenia psychoruchowe to nie jest UPOŚLEDZENIE umysłowe. To zaburzenia, które są połączeniem zaburzeń ruchowych i psychicznych. Proszę zapytać lekarza co pod tym terminem rozumie. Pani zadaniem jest zachęcić corke do ćwiczeń logopedycznych. Pozdtawiam.

Na szczęście to nie jest upośledzenie umysłowe. Ale to określenie może być różnie rozumiane. Nie ma to zasadniczego znaczenia, ale powinna Pani poprosić lekarza o wyjaśnienie, bo ma Pani prawo pytać o wszystko, co nie jest zrozumiałe. najważniejsze, ze dziecko już jest objęte opieką specjalistyczną. Proszę stosować się do zaleceń terapeutów i zachęcać córeczkę do ćwiczeń chwaląc za każdą próbę

Witam Panią,
zaburzenia psychoruchowe to bardzo szeroka kategoria. Mówiąc bardzo ogólnie, objawy dotyczą ruchu, wzroku, słuchu, mowy, emocji, procesów myślenia. Stwierdzenie zaburzeń psychoruchowych nie jest jednoznaczne z diagnozą upośledzenia umysłowego, ale też go nie wyklucza. Na podstawie Pani listu nie jest możliwe stwierdzenie czy to upośledzenie umysłowe.
Pisze Pani o wczesnym wspomaganiu rozwoju, zajęcia te z założenia przeznaczone są dla dzieci z wszelkimi problemami rozwojowymi. Proszę nie wahać się powiedzieć o swoich wątpliwościach specjalistom opiekującym się Pani córką-lekarzowi pediatrze, psychologowi.
Co do terapii logopedycznej , najważniejsze jest systematyczne korzystanie z niej. Mowa jest umiejętnością którą trzeba ćwiczyć jak każdą rzecz której się uczymy. Mimo trudności we współpracy, pisze Pani o pewnej poprawie. Proszę zauważać i nagradzać każde staranie córki.
Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam zaburzenia psychoruchowe dotyczą zaburzeń w sferze ruchowej; aktywność może być zbyt mała lub zbyt duża. Problemy z koordynacją, precyzją ruchów, opóźnieniem w stosunku do rówieśników. To też zaburzenia lateralizacji, percepcji wzrokowej, myślenia oraz mowy.
To, że terapia przebiega wolno i dziecko słabo współpracuję świadczy o tym, że tych deficytów jest sporo. Trzeba długiej, systematycznej pracy terapeutycznej.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu