Zaburzenia psychoruchowe u 5-letniej córki

Witam .Jestem mama 5 letniej corki u ktorej stwierdzono zaburzenia psychoruchowe .Mam pytanie jak mam te zaburzenia rozumiec czy to jest uposledzenie umysłowe.Corka ma przydzielone zajecia wspomagania wczesnego rozwoju i logopede tylko niechce zabardzo wspułpracowac na zajeciach logopedycznych i ta mowa bardzo wolno sie poprawia
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Zaburzenia psychoruchowe to nie jest UPOŚLEDZENIE umysłowe. To zaburzenia, które są połączeniem zaburzeń ruchowych i psychicznych. Proszę zapytać lekarza co pod tym terminem rozumie. Pani zadaniem jest zachęcić corke do ćwiczeń logopedycznych. Pozdtawiam.

0

Na szczęście to nie jest upośledzenie umysłowe. Ale to określenie może być różnie rozumiane. Nie ma to zasadniczego znaczenia, ale powinna Pani poprosić lekarza o wyjaśnienie, bo ma Pani prawo pytać o wszystko, co nie jest zrozumiałe. najważniejsze, ze dziecko już jest objęte opieką specjalistyczną. Proszę stosować się do zaleceń terapeutów i zachęcać córeczkę do ćwiczeń chwaląc za każdą próbę

0

Witam Panią,
zaburzenia psychoruchowe to bardzo szeroka kategoria. Mówiąc bardzo ogólnie, objawy dotyczą ruchu, wzroku, słuchu, mowy, emocji, procesów myślenia. Stwierdzenie zaburzeń psychoruchowych nie jest jednoznaczne z diagnozą upośledzenia umysłowego, ale też go nie wyklucza. Na podstawie Pani listu nie jest możliwe stwierdzenie czy to upośledzenie umysłowe.
Pisze Pani o wczesnym wspomaganiu rozwoju, zajęcia te z założenia przeznaczone są dla dzieci z wszelkimi problemami rozwojowymi. Proszę nie wahać się powiedzieć o swoich wątpliwościach specjalistom opiekującym się Pani córką-lekarzowi pediatrze, psychologowi.
Co do terapii logopedycznej , najważniejsze jest systematyczne korzystanie z niej. Mowa jest umiejętnością którą trzeba ćwiczyć jak każdą rzecz której się uczymy. Mimo trudności we współpracy, pisze Pani o pewnej poprawie. Proszę zauważać i nagradzać każde staranie córki.
Pozdrawiam serdecznie.

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam zaburzenia psychoruchowe dotyczą zaburzeń w sferze ruchowej; aktywność może być zbyt mała lub zbyt duża. Problemy z koordynacją, precyzją ruchów, opóźnieniem w stosunku do rówieśników. To też zaburzenia lateralizacji, percepcji wzrokowej, myślenia oraz mowy.
To, że terapia przebiega wolno i dziecko słabo współpracuję świadczy o tym, że tych deficytów jest sporo. Trzeba długiej, systematycznej pracy terapeutycznej.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty