Czy wędrujące jądra zwiększają ryzyko nowotworu?

Witam, mam 19 lat i stwierdzono u mnie kiedyś wędrujące jądra. Gdy bylem mały jądra uciekały często pod wpływem zimna, dotyku itp. Od kilku lat wraz z ich wzrostem pozostają w zdecydowanej większości czasu w mosznie, lecz nie zwisają luźno jak to ma miejsce u innych mężczyzn lecz są dość podciągnięte w górę. Są rozluźnione tylko wtedy, gdy jest mi bardzo ciepło lub podczas kąpieli. Czy taki stan, w którym dźwigacz jądra (takiej inf doszukałem się internecie) pracuje tak ponad potrzebę jest czymś niepokojącym? Czy wędrujące jądra zwiększają ryzyko nowotworu jądra? Dziękuję za odpowiedź.
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Wędrujące jądra zdiagnozowane w dzieciństwie najczęściej nie wymagają leczenia operacyjnego, gdyż w większości przypadków ulegają powiększeniu i samoistnemu zstąpieniu. Jeśli jądra przez dłuższy czas utrzymują  się w mosznie to nie ma powodów do niepokoju. W razie wątpliwości warto zasięgnąć konsultacji urologa.
Nie ma doniesień mówiących o zwiększonym ryzyku raka.