Czy węzeł chłonny może być tak długo powiększony?

Moja córka ma 15 lat. W czerwcu wyczuła niebolesny, twardy guzek w górnym kwadracie z lewej strony. Niezwłocznie poszłam z nią na na badanie USG (prywatnie). Tam lekarz powiedział, że to powiększony węzeł (11mm) i zalecił wizytę u pediatry. Córka miała też lekko powiększone węzły z tyłu głowy. Pani doktor dała skierowanie na badania krwi. Wyszły dobrze, ale i tak poleciła wizytę u hematologa. W poradni hematologicznej córce wykonano specjalistyczne badania krwi i RTG klatki piersiowej. Okazało się, że wyniki są w porządku, ale przeszła jakiegoś wirusa, którego objawami są powiększone węzły. Tak było we wrześniu i mam przyjść na wizytę kontrolną w lutym 2010. Od tej pory węzły z tyłu głowy zmalały i są prawie niewyczuwalne, ale węzeł (o ile to węzeł) - zgrubienie w piersi - pozostało. Córka czuje się dobrze, ale ja się niepokoję... Czy to możliwe, by węzeł tak długo był powiększony? Może trzeba zrobić jeszcze jakieś badania?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Być może chodzi o powiększony węzeł podobojczykowy. U dzieci i młodzieży główną przyczyną powiększenia węzłow chłonnych są infekcje (trwające lub przebyte), aczkolwiek zawsze należy przeprowadzić uważną diagnostykę, aby nie przeoczyć choroby rozrostowej. Z tego, co Pani pisze, córka została dość dokładnie przebadana i znajduje się pod obserwacją. Węzły mogą pozostawać powiększone po infekcji przez dłuższy okres czasu, nawet do kilkunastu miesięcy, więc jeśli córka czuje się dobrze, ma dobre wyniki krwi i nie ma dolegliwości, proponuję spokojnie poczekać do kolejnej zaplanowanej wizyty.

Pozdrawiam serdecznie