Czy wielokrotne łyżeczkowanie może powodować w przyszłości problemy z zajściem w ciążę?

Witam moja żona ma 29 lat. Poronila już 3 razy. Za każdym razem było potrzebne łyżeczkowanie. Niestety doszło do kolejnego poronienia zatrzymanego, czy wielokrotne łyżeczkowanie może w przyszłości spowodować problemy z zajściem w ciążę lub np problemy z endometrium. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

łyżeczkowanie, czyli abrazja macicy, to zabieg polegający na oczyszczeniu narządu z resztek tkanek czy łożyska lub śluzówki macicy. Jeżeli zostanie prawidłowo wykonany, to pozostaje bez wpływu na płodność kobiety. Wówczas można starać się o ciążę już w kolejnym cyklu po zabiegu – oczywiście po wizycie kontrolnej u lekarza, podczas której specjalista ocenia, czy proces gojenia uległ zakończeniu. Więcej o abrazji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lyzeczkowanie-macicy.

Dawniej łyżeczkowanie macicy uznawane było za zabieg niosący za sobą ryzyko powikłań – w tym wystąpienia zwłóknień czy zrostów, powodujących zaburzenia cyklu, jednak obecnie ryzyko takich powikłań po zabiegu można wykluczyć.

Sądzę więc, że nie mają Państwo powodów do obaw, natomiast proszę pamiętać, że trzykrotne poronienie wymaga przeprowadzenia badań w celu ustalenia przyczyn tego stanu. Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/badania-po-poronieniu-jak-zabezpieczyc-probki-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.