Czy wykonać badanie urologiczne?

Czy jako 31 letni mężczyzna powinienem zrobić urologiczne badania profilaktyczne? Jeżeli tak, to jakie? (zaznaczam, ze nigdy wcześniej nie miałem kontaktu z urologami i była to moja pierwsza wizyta). Pytam ponieważ miesiąc temu byłem u urologa i zostałem potraktowany bardzo niemiło. Pan doktor powiedział, że jak zacznę się starzeć, to wtedy będę się badał i ogólnie był bardzo niemiły względem mojej osoby. Odnosiłem wrażenie, że robię z siebie idiotę, że pytam o takie rzeczy. Lekarz koniec końców zbadał mi jądra i kazał iść po skierowanie do lekarza rodzinnego na badanie krwi i moczu. Czy faktycznie powinienem poczekać do 50 roku życia i wtedy zacząć się badać? Czy jednak profilaktyka w moim wieku jest ważna i powinienem znaleźć innego lekarza?

Lek. Wojciech Zygmunt

Schorzenia urologiczne mogą dotyczyć osób w każdym wieku, jednakże niektóre (w szczególności guzkowy rozrost prostaty) jest domeną wieku starszego. W szczególności chodzi o to, czy występują u pana jakiekolwiek objawy urologiczne: problemy z oddawaniem moczu, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, ból okolicy lędźwiowej, zdiagnozowane wcześniej kamienie nerkowe czy inne dolegliwości. Profilaktyczne badania w poradni lekarza rodzinnego powinny raczej wystarczyć do momentu, gdy nie wystąpią u pana objawy chorobowe ze strony układu moczowego. Ewentualnie od 40 r.ż. powinien pan rozpocząć regularne oznaczanie swoistego antygenu sterczowego (PSA) w celu wczesnego wykrycia rozwijającego się raka prostaty. Oznaczanie to można rozpocząć nawet wcześniej, a po 40 r.ż. je zintensyfikować. Pozdrawiam i życzę zdrowia.