Czy wykonać badanie urologiczne?

Czy jako 31 letni mężczyzna powinienem zrobić urologiczne badania profilaktyczne? Jeżeli tak, to jakie? (zaznaczam, ze nigdy wcześniej nie miałem kontaktu z urologami i była to moja pierwsza wizyta). Pytam ponieważ miesiąc temu byłem u urologa i zostałem potraktowany bardzo niemiło. Pan doktor powiedział, że jak zacznę się starzeć, to wtedy będę się badał i ogólnie był bardzo niemiły względem mojej osoby. Odnosiłem wrażenie, że robię z siebie idiotę, że pytam o takie rzeczy. Lekarz koniec końców zbadał mi jądra i kazał iść po skierowanie do lekarza rodzinnego na badanie krwi i moczu. Czy faktycznie powinienem poczekać do 50 roku życia i wtedy zacząć się badać? Czy jednak profilaktyka w moim wieku jest ważna i powinienem znaleźć innego lekarza?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Wojciech Zygmunt
74 poziom zaufania

Schorzenia urologiczne mogą dotyczyć osób w każdym wieku, jednakże niektóre (w szczególności guzkowy rozrost prostaty) jest domeną wieku starszego. W szczególności chodzi o to, czy występują u pana jakiekolwiek objawy urologiczne: problemy z oddawaniem moczu, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, ból okolicy lędźwiowej, zdiagnozowane wcześniej kamienie nerkowe czy inne dolegliwości. Profilaktyczne badania w poradni lekarza rodzinnego powinny raczej wystarczyć do momentu, gdy nie wystąpią u pana objawy chorobowe ze strony układu moczowego. Ewentualnie od 40 r.ż. powinien pan rozpocząć regularne oznaczanie swoistego antygenu sterczowego (PSA) w celu wczesnego wykrycia rozwijającego się raka prostaty. Oznaczanie to można rozpocząć nawet wcześniej, a po 40 r.ż. je zintensyfikować. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty