Czy wzmożony apetyt i pragnienie mogą sugerować cukrzycę?

Jestem kobietą, mam 22 lata i od tygodnia mam bardzo wzmożone pragnienie picia i jedzenia, mimo to spadam z wagi. Przez wzmożone pragnienie bardzo często i w dużych ilościach oddaję mocz. Ostatnio doszły jeszcze zawroty głowy. Czy mam cukrzycę? Co mam robić, do jakiego lekarza się udać? Proszę o radę.

Witam serdecznie!

Opisane objawy na pewno wymagają wyjaśnienia, ale spokojnie, niekoniecznie muszą one wskazywać na cukrzycę. Jednak wskazane jest jej wykluczenie.

Najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu zdecyduje o zakresie dalszych badań i ewentualnych konsultacjach. Powinno być wykonane przynajmniej badanie poziomu glikemii, badanie ogólne moczu, morfologia krwi obwodowej.

Dopiero na podstawie wykonanych badań będzie można odpowiedzieć na pytanie, czy ma Pani cukrzycę.

Pozdrawiam