Czy zaćma jest dziedziczna?

Moja babcia parę miesięcy temu była operowana na zaćmę. Z czasem przyszła refleksja, czy i ja tego nie będę miała tej choroby w przyszłości. Czy zaćma jest dziedziczna? Jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia u mnie?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Genetyka to obecnie najprężniej rozwijająca się dziedzina nauki. Jednak nie potrafi powiedzieć ona wprost, a jedynie przypuszczać. Badania nad zaćmą pokazują, że prawdopodobieństwo, że Pan/Pani w przyszłości (jest to choroba osób starszych) zachoruje jest duże. Proszę się nie martwić. Jest to poważna choroba, ale nie nieuleczalna, a jej diagnostyka jest coraz szybsza i łatwiej dostępna.