Czy zakażenie grzybami drożdżakowatymi jest trudne do wyleczenia?

Witam! Dziś odebrałam wynik wymazu z pochwy na bakterie. Jestem załamana, ponieważ oprócz candida galabrata wyszły mi jeszcze dwie poważne bakterie. Czy można się z tego całkowicie wyleczyć? Czym spowodowane jest zakażenie tą bakterią? Bardzo serdecznie proszę o odpowiedź :)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Candida galabrata należy do grzybów drożdżakowatych. Jest  dość częstym czynikiem wywołującym zakażenia narządów płciowych u kobiet. Podatność na zachorowanie zależy od odporności miejscowej i ogólnej. Do upośledzenia odporności miejscowej dochodzi pod wpływem otarć i urazów z przerwaniem ciągłości błon śluzowych i naskórka oraz brak higieny. Drożdżycy sprzyja noszenie bielizny z włókien syntetycznych, która powoduje przegrzanie i nadmierną wilgotność w okolicy narządów moczowo-płciowych, co z kolei ułatwia rozwój grzybów. Odporność ogólna może być osłabiona np. przez  przyjmowane sterydy i leki immunosupresyjne.

   W terpii drożdżycy stosuje się leki przeciwgrzybicze działające miejscowo (tabletki dopochwowe, globulki, kremy, żele i tampony) lub działające ogólnie (tabletki doustne). W przypadku niepowodzenia w leczeniu lub nawrotu choroby często stosuje się trapię skojarzoną - lecznie  miejscowe i ogólne. Jako że jedną z dróg zakażenia tą chorobą są stosunki płciowe ważne jest to, aby leczyć jednocześnie obydwoje partnerów.