Witam.
Są trzy typowe dla boreliozy objawy skórne. Pierwszym, najczęstszym i najbardziej charakterystycznym, jest rumień wędrujący. Jest to czerwona plamka lub grudka, która szybko powiększa się ku obwodowi i zwykle przekracza średnicą 5 cm. Typowy ma pierścieniowaty kształt z przejaśnieniem w środku, ale może też być jednolicie zabarwiony. Ma wyraźnie odgraniczone od otoczenia brzegi i nie przekracza poziomu skóry. Jest to zmiana niebolesna i nieswędząca!
Drugim objawem jest chłoniak limfocytowy skóry, który przybiera postać czerwonego lub sinawego guzka, pojawiającego się najczęściej na płatku lub małżowinie ucha, brodawce sutkowej lub mosznie. On również jest niebolesny i występuje częściej u dzieci niż dorosłych.
Objawem późnym boreliozy, pojawiającym się w kilka lat po zakażeniu, jest przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn, ale ono, jak sama nazwa wskazuje, nie obejmuje skóry głowy. Jeśli któryś z opisanych przeze mnie objawów pasuje do wyglądu zmiany na głowie męża, najprawdopodobniej choruje on na boreliozę. W przeciwnym wypadku powinien skorzystać z porady dermatologa.