Badania krwi - granulocyty

Granulocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek. Chronią nasz organizm przed drobnoustrojami. Dowiedz się więcej szczegółów o granulocytach i dowiedz się jak analizować wyniki badań.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Są trzy typowe dla boreliozy objawy skórne. Pierwszym, najczęstszym i najbardziej charakterystycznym, jest rumień wędrujący. Jest to czerwona plamka lub grudka, która szybko powiększa się ku obwodowi i zwykle przekracza średnicą 5 cm. Typowy ma pierścieniowaty kształt z przejaśnieniem w środku, ale może też być jednolicie zabarwiony. Ma wyraźnie odgraniczone od otoczenia brzegi i nie przekracza poziomu skóry. Jest to zmiana niebolesna i nieswędząca!

Drugim objawem jest chłoniak limfocytowy skóry, który przybiera postać czerwonego lub sinawego guzka, pojawiającego się najczęściej na płatku lub małżowinie ucha, brodawce sutkowej lub mosznie. On również jest niebolesny i występuje częściej u dzieci niż dorosłych.

Objawem późnym boreliozy, pojawiającym się w kilka lat po zakażeniu, jest przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn, ale ono, jak sama nazwa wskazuje, nie obejmuje skóry głowy. Jeśli któryś z opisanych przeze mnie objawów pasuje do wyglądu zmiany na głowie męża, najprawdopodobniej choruje on na boreliozę. W przeciwnym wypadku powinien skorzystać z porady dermatologa.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty