Czy mogę mieć boreliozę mimo antybiotyku?

Witam. We wrześniu ugryzł mnie kleszcz. Wbity był w skórę około 3,5 godziny, sama go wyjełam. Przez 2 dni nic nie było widać, na trzeci dzień pojawiło się niewielkie zaczerwienienie. Poszłam z tym do lekarza. Lekarz przepisał mi antybiotyk na trzy dni. Czy jest możliwość, że mogę mieć mimo to boreliozę?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Kleszcz nie od razu jest w stanie zakazić człowieka patogenami. Musi pozostawać w skórze odpowiednio długo (co najmniej 6-8 godzin). Jeśli po 3,5-godzinnym bytowaniu w skórze, kleszcz został prawidłowo usunięty, to ryzyko zakażenia jest minimalne. Ryzyko wzrasta, jeśli kleszcza usunięto w sposób drażniący, tzn. np. smarując masłem, benzyną, przypalając, wyciskając. Najlepiej robić to pęsetą, ktorą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnąć (można wykręcać, ale nie jest to konieczne, kierunek wykręcania nie ma znaczenia).

Niewielkie zaczerwienienie, które Pani opisuje, nie jest charakterystyczne dla boreliozy i stanowi najprawdopodobniej nieswoistą reakcję na ukłucie kleszcza (niegroźne, nie wymaga leczenia). Powinna Pani jednak obserwować skórę przez 30 dni od ukłucia i zgłosić się do lekarza, jeśli zauważy Pani zmianę o średnicy >5 cm, niebolesną, nieswędzącą, powiększającą się ku obwodowi, o pierścieniowatym kształcie z przejaśnieniem w środku lub jednolicie zabarwioną (rumień pełzający). Jeśli takiej zmiany nie będzie, to do zakażenia najprawdopodobniej nie doszło, i nie wymaga Pani leczenia.