Czy zaszłam w ciążę podczas stosowania Limetic?

Od 1.5 roku biorę jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne Limetic. 5 miesięcy temu miałam tygodniową przerwę po czym zaczęłam kontynuować branie tabletek. Po tej przerwie zaczęłam mieć nieregularne krwawienia. Czasami nie miałam pewności czy była to miesiączka czy tylko plamienia. Poza antykoncepcją hormonalną z parterem używamy prezerwatyw. Raz zdążyło nam nie współżyć bez prezerwatywy, ale nadal brałam tabletki. Ostatnia miesiączka była skąpa, trwała 5 dni i skończyła się 3 dni temu. Jakiś czas temu, około 2-3 tygodnie temu, powiększył mi się obwód brzucha w okolicy od pępka w dół i mam uczucie napięcia w brzuchu, ale przy dotyku jest nie jest twardy. Czuję też w nim jakby ruchy. Czy możliwe jest abym była w ciąży? u ginekologa ostatni raz byłam pod koniec stycznia, czyli 2 miesiące temu. Miałam robione USG dopochwowe na którym nic nie było widac. Poza dziwnym uczuciem w brzuchu oraz tym że jest powiększony żadnych innych objawów, typu parcie na pęcherz, nudności, tkliwość piersi itp nie mam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli stosuje Pani podwójne zabezpieczanie przed ciążą, a więc tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe oraz prezerwatywę, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe.

Jeśli mimo to podejrzewa Pani, że mogło dojść do zapłodnienia, to proszę wykonać test ciążowy z moczu bądź oznaczyć hormon beta-HCG we krwi. Testy ciążowe dadzą Pani pewną odpowiedź na pytanie, czy mogła Pani zajść w ciążę.

Krwawienia oraz plamienia mogą być skutkiem ubocznym stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, zaś powiększenie obwodu brzucha może mieć związek z układem pokarmowym.

Poniżej znaleźć można odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-i-zaokraglony-brzuch-a-prawdopodobienstwo-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-obwod-brzucha-mimo-braku-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszenie-brzucha-od-dolu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.