Czy podczas stosowania tabletki jednoskładnikowej może dojść do poczęcia?

Witam, jaka jest możliwość ciąży w przypadku brania antykoncepcji jednoskładnikowej? Miesiączkę powinnam dostać niecałe 2 tygodnie temu, wcześniej często uprawiałam seks z partnerem, gdzie często dochodziło do wytrysków. Tabletki biorę regularnie, o tej samej godzinie i minucie, jednakże niekiedy zdarzały mi się biegunki mniej więcej 1-3h po wzięciu tabletek. Niekiedy też po biegunkach brałam kolejna tabletkę z innego blistra. Teraz występują u mnie bóle podbrzusza i jajnika, od czasu do czasu wypływa przezroczysty śluz, czasem też mam nudności. W ostatnim czasie nadużywałam alkoholu, od dwóch miesięcy też tyję, jednak okres wcześniej miałam w miarę regularny. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 21 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne (zarówno jedno- jak i dwuskładnikowe) są jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Jeśli stosowane są prawidłowo, w sposób określony przez producenta, to ryzyko zajścia w ciążę podczas ich zażywania jest naprawdę niewielkie.

Biegunki, o których Pani wspomina, mogły doprowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji. Jeśli jednak zażywała Pani po nich zapasowe tabletki, to ochrona powinna być zachowana. Ponadto nasi eksperci są zdania, że jeśli tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane bez przerwy, to krwawienie nie pojawi się.

Jeśli ma Pani wątpliwości, to proszę wykonać test ciążowy, który da Pani odpowiedź na pytanie, czy zaszła Pani w ciążę podczas stosowania tabletek jednoskładnikowych.

Poniżej umieszczamy podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-podczas-stosowania-jednoskladnikowych-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-jednoskladnikowej-tabletce-progesteronowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.