Czy jest możliwość poczęcia podczas stosowania Lamotryginy?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad roku. Biorę również lamotrygine. W 11 dniu cyklu byłam u ginekologa i robiłam USG. Endometrium wynosiło nieco ponad 5mm. W połowie cyklu dostałam krwawienia a dwa dni temu doznałam dość sporego bólu podbrzusza. Czy jest możliwość, że doszło do zapłodnienia i jestem w ciąży?
KOBIETA, 20 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszego eksperta lamotrygina w niedużym stopniu może wpływać na tabletki antykoncepcyjne, dlatego w czasie jej przyjmowania warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Jeśli go Pani nie stosowała, to istnieje prawdopodobieństwo, że zaszła Pani w ciążę. Proszę wykonać test ciążowy, aby to sprawdzić.

Nasz specjalista jest również zdania, że doustna antykoncepcja hormonalna może zmniejszać stężenie lamotryginy w surowicy, co jednocześnie spowoduje obniżenie jej działania. Warto mieć to na uwadze.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lamotrygina-moze-zatrzymac-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-antykoncpecji-hormonalnej-a-dzialanie-lamotryginy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/padaczka-i-stosowanie-lamitrin-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.