Czy te objawy mogą świadczyć o tym, że zaszłam w ciążę?

Witam, od prawie 5 lat stosuje tabletki antykoncepcyjne, wcześniej Astha, obecnie Atywia. Około 1,5/2 tygodnie temu doszło do stosunku z wytryskiem w środku. Przez cały okres brania tabletek nie pominęłam ani jednej tabletki, jednak ze 2/3 razy zdarzyło mi się wziąć później tabletkę (jednak odstęp ten nie był większy niż 30 minut). We wtorek rozpoczęłam 7 dniowa przerwę i krwawienie z odstawienia pojawiło się w czwartek jednak było szokująco krótkie (rozpoczęło się popołudniu, trwało maksymalnie 2 godziny, skąpe, przypominające bardziej plamienie niż krwawienie, w piątek nie było już nawet śladu krwawienia z odstawienia). Dodam, że bardzo krótkie i skąpe krwawienia z odstawienia zdarzają mi się średnio co 2 miesiąc jednak nigdy nie zdarzyła mi się sytuacja, że trwało to w zasadzie niecały jeden dzień. Biorę również lamotrygine na chorobę afektywna- dwubiegunowa i doraźnie Xanax. Zatem czy mogę być w ciąży? Czy raczej niepotrzebnie panikuję?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli stosowała Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta, to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe. Ta forma antykoncepcji cechuje się bowiem wysoką skutecznością.

Jak sama Pani wspomina – krótkie i skąpe krwawienia pojawiały się u Pani już wcześniej. To ostatnie było krótsze niż zwykle, co nie oznacza, że antykoncepcja nie działa. Nie wszystkie krwawienia z odstawienia muszą być takie same. Czasem może zdarzyć się, że krwawienie z odstawienia nie pojawi się w jednym cyklu i to również nie powinno być powodem do zmartwień.

Z uwagi na to, że przyjmuje Pani dodatkowo inne leki należy porozmawiać z lekarzem, czy nie wchodzą one w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Niektóre leki mogą bowiem obniżać działanie tabletek i wówczas może być konieczna zmiana metody antykoncepcji.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-antykoncpecji-hormonalnej-a-dzialanie-lamotryginy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lamotrygina-moze-zatrzymac-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krotkie-krwawienie-z-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-krwawienie-z-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.