Czy skąpe krwawienie z odstawienia świadczy o ciąży?

Biore atywie daily od ponad roku. W tamtym tygodniu przez mniej niż 30 sekund doszlo do penetracji bez prezerwatywy. Nie doszlo do ejakulacji. W tym tygodniu, w środę, dostałam krwawienia z odstawienia, jednakże zauważyłam, że krwi jest o wiele mniej niż zazwyczaj. Na następny dzień były zaledwie plamienia, a przez trzeci dzień, czyli dzisiejszy, plamień było znacznie więcej. Tabletki staram sie brać regularnie, nie było żadnej sytuacji w ostatnim miesiącu zebym pominęła lub znacznie (więcej niż 5 godzin) się spóźniła z wzięciem. Czy nagła zmiana w ilości krwawienia z odstawienia moze świadczyć o ciąży? Brzuch mnie bolał, ale również znacznie mniej niż zazwyczaj. Test będę mogła zrobić dopiero w poniedziałek.
KOBIETA, 19 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zmiana ilości krwawienia z odstawienia nie jest raczej powodem do niepokoju oraz nie świadczy o ciąży. Tak się czasem po prostu zdarza, tak samo jak sporadycznie może w ogóle nie być krwawienia z odstawienia.

Jeśli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta danych pigułek, to skuteczność tej formy antykoncepcji jest naprawdę wysoka. Nie ma potrzeby stosować dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, ponieważ jest Pani chroniona tabletkami.

Proszę zrobić test ciążowy, ale naszym zdaniem zmiana charakteru krwawienia nie świadczy o ciąży. Dla pewności może Pani również udać się do ginekologa.

Inne pytania z tej tematyki znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-i-zmiana-charakteru-krwawienia-z-odstawienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-charakteru-krwawienia-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-krwawienie-z-odstawienia-po-drugim-opakowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.