Czy zespół hellp może powtórzyć się w trzeciej ciąży?

Dzień dobry.Jestem mamą dwójki dzieci,w obydwu ciążach przechodziłam zespół hellp,w pierwszej mój stan był ciężki,w drugiej lekarze szybko zareagowali i nie rozwinął się w pełni ale i tak płytki krwi spadły do poziomu 4 tyś i bardzo trudno było je podnieść,praktycznie zrobili cesarkę zaraz po przetoczeniach,udało się ale płytki po operacji spadły z powrotem do poziomu 4 tyś.Moje leczenie po obu ciążach trwało pare miesięcy.Zastanawiam się czy hellp mógłby powtórzyć się w trzeciej ciąży?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli HELLP pojawiło się w dwóch kolejnych ciążach, istnieje także ryzyko jego wystąpienia w kolejnej ciąży. Jeśli chce Pani starać się o kolejną ciążę, sugeruję najpierw porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.