Pominięta tabletka w trzecim tygodniu a możliwość zajścia w ciążę - jak to jest?

Witam, mam 29 lat i od 4 lat stosuję tabletki antykoncepcyjne. Mam jedno pytanie. Czy jeśli pominę tabletkę w trzecim tygodniu i zrobię 7-dniową przerwę (zamiast rozpocząć nowe opakowanie bez robienia przerwy), a następnie zacznę nowe opakowanie planowo ósmego dnia, oznacza to, że nie jestem chroniona przed ciążą w okresie 7-dniowej przerwy, ale już od pierwszej tabletki z nowego opakowania ochrona jest zapewniona? Miałam stosunek w trzecim dniu po zaczęciu nowego opakowania, czy istnieje w tej sytuacji ryzyko zajścia w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Ola

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sytuacja nie jest zero-jedynkowa (jest ochrona - nie ma ochrony). Nawet w przypadku w pełni regularnie przyjmowanych tabletek istnieje pewne niewielkie ryzyko wystąpienia owulacji i zajścia w ciążę. W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym (zwłaszcza na początku) tygodniu lub w trzecim (zwłaszcza pod koniec) ryzyko to istotnie wzrasta. Wiąże się to z faktem występowania w sąsiedztwie siedmiodniowego okresu przerwy. Dlatego w przypadku pominięcia tabletki z trzeciego tygodnia zaleca się nie robienie przerwy siedmiodniowej.

Trudno powiedzieć jaka jest szansa na ciążę w Pani przypadku, ale jest ona na pewno wyższa niż przy regularnym stosowaniu tabletek. Będzie Pani znów w pełni zabezpieczona dopiero po regularnym przyjęciu siedmiu tabletek z nowego opakowania. Dla pewności może Pani wykonać test ciążowy w okresie najbliższej przerwy siedmiodniowej.

Pozdrawiam serdecznie!