Zapomniałam tabletki w trzecim tygodniu i odbyłam stosunek - czy jest ryzyko ciąży?

Biorę tabletki już od 4 miesięcy i w wigilię zapomniałam wziąć jednej tabletki a był to już trzeci tydzień z tego opakowania i kochałam się z chłopakiem w pierwszy dzień świat trzy razy i kończył w środku za każdym razem. Czy mogę zajść w ciążę? Nie przerwałam brania zostały mi jeszcze dwie tabletki. Czy w razie ciąży nie zaszkodzi to dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
W przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to przerwanie tabletek i rozpoczęcie wcześniej 7-dniowej przerwy (pierwszy dzień przerwy to dzień pominięcia tabletki). Drugie wyjście to jak najszybsze przejęcie pominiętej tabletki oraz kontynuowania tabletek do końca opakowania. Wówczas należy rezygnować z 7-dniowej przerwy i od razu zacząć kolejne opakowanie.
Przy takim postępowaniu działanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być zachowane.

Tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży. Dlatego po upływie około 10-14 dni od stosunku należy wykonać test ciążowy. W przypadku ujemnego wyniku należy test powtórzyć po tygodniu.

Pozdrawiam