Czy znieczulenie może przeszkodzić we właściwym zdiagnozowaniu problemu?

Dlaczego stomatolodzy nie chcą dawać znieczulenia do borowania i plombowania zęba. Czy znieczulenie może zaszkodzić w leczeniu tzn przy znieczuleniu pacjent nie czułby bólu i dentysta nie zauważyłby głębszych uszkodzeń zęba i nie wykonałby dobrze leczenia tzn wykonałby zwykłe plombowanie gdy należałoby leczyć kanałowo. Czy znieczulenie może przeszkodzic we właściwym zdiagnozowaniu problemu, gdyż pacjent nie dawałby znaków czy go boli?

Witam!
W zasadzie sam Pan sobie odpowiedział na to pytanie i w niektórych sytuacjach rzeczywiście tak jest...! Jednak w wielu przypadkach znieczulenie jest przydatne,wręcz niezbędne,o komforcie dla pacjenta i lekarza nie wspomnę... Pozdrawiam.

Dolegliwości bólowe pacjenta w trakcie zabiegu stomatologicznego niczego nie wznoszą do diagnostyki. Diagnostyka zęba powinna być przeprowadzona przed znieczuleniem i przed opracowaniem ubytku. Na tym etapie, kiedy pacjent jeszcze nie jest znieczulony, może być odczuwalny ból, kiedy sprawdzamy reakcje miazgi na różne bodźce jak temperatura czy ból. Po tym etapie pacjent winien być znieczulony i dalszy zabieg przeprowadzany powinien być w znieczuleniu. O tym czy ząb powinien być przeleczony kanałowo nie decyduje to, że pacjenta coraz bardziej czy mnie boli. Jedynym warunkiem jest stan zębiny bezpośrednio pokrywającej miazgę, co można zobaczyć w powiększeniu np. mikroskopie.