Czy zwykły aparat metalowy powoduje lekkie poszerzenie szczęki?

Dobry wieczór, czy zwykły aparat metalowy (zastosowany bez żadnych ekspanderów) powoduje lekkie poszerzenie szczęki ? Odstęp pomiędzy moimi górnymi czwórkami wynosi ok ~2,7-3cm, mój ortodonta stwierdził, że łukiem podniebiennym będzie poszerzał szczękę ale mnie zależy jedynie na ułożeniu zębów w łuku, nie chcę jakoś bardzo szerokiego uśmiechu, chcę jedynie proste zęby. Czy sam aparat metalowy jest wystarczający w takim przypadku ? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Jeśli wynik leczenia ortodontycznego ma być optymalny (nie tylko kosmetycznie ale też ma być na tyle stabilny na ile się da) - to kształt łuków zębowych powinien być zbliżony do łuku romańskiego i musi odpowiadać szerokości twarzy i zębów. Niewielkie poszerzenie łuków jest możliwe przy zastosowaniu aparatów samoligaturujących. Pozdrawiam