Czy żylaki odbytu powodują podwyższenie CRP?

Czy wynik crp 5.9 powinien martwić. Dodam że jestem 2 miesiące po porodzie. Miałam wykonywane cc, na ta chwilę borykam się z żylakami odbytu, czy to może być wynikiem podwyższonego crp.? Pozdrawiam Natalia lat 32

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Dzień dobry.
W pierwszej kolejności należy ustalić, na jakim teście diagnostycznym pracuje laboratorium, w którym zostało wykonane badanie. Jeżeli test jest mniej czuły, maksymalną wartością normy może być wynik 0,8. Oznaczałoby to, że wynik badania osoczowego stężenia białka ostrej fazy wynoszący CRP - 5,9 stanowi ponad siedmiokrotność maksymalnego wyniku oznaczonego dla normy. Większość laboratoriów pracuje na bardziej czułych testach, gdzie górną wartością normy dla białka ostrej fazy jest wynik CRP - 5,0. Interpretując wynik w oparciu o taki typ testu widzimy jedynie niewielki wzrost ponad normę. Proszę sprawdzić, jaki jest zakres normy w laboratorium, w którym wykonano testy z Pani krwi (Wartość normy jest najczęściej opisywana w nawiasie po prawej stronie). Hemoroidom może towarzyszyć stan zapalny, który dodatkowo osłabia tkanki, dlatego może być przyczyną niewielkiego wzrostu parametru CRP.

Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42