Czy żywica epoksydowa mogła spowodować podrażnienie oczu i swędzenie uszu i rąk?

Witam, kilka dni temu dostałam wysypki na rękach (przedramię) oraz zaczęły mnie swędzieć oczy i uszy...dziś obudziłam się ze spuchniętym prawym okiem(górna powieka), które strasznie swędzi podobnie jak drugie oko, uszy i ręce...ściągnęłam soczewki x którymi nie miałam nigdy problemów... Od tygodnia pracuje z żywicą epoksydowa(robię biżuterię) czy to może mieć wpływ? Jak temu zaradzić, pomóżcie....

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

żywica epoksydowa może wywoływać zmiany skórne np. o charakterze wyprysku kontaktowego, jednak w celu ustalenia faktycznej przyczyny podrażnienia oczu oraz swędzenia uszu i rąk należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który na podstawie wywiadu skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

W celu ustalenia prawdopodobnego czynnika alergicznego mogą zostać zlecone badania diagnostyczne takie jak np. testy skórne lub testy ekspozycyjne. Być może w celu złagodzenia objawów wystarczy leczenie farmakologiczne. W innym przypadku konieczne może okazać całkowite wyeliminowanie kontaktu z tym alergenem.

Więcej na temat opisanych testów można przeczytać na stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

Warto również przeczytać co na ten temat mają do powiedzenia nasi specjaliści:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-calym-ciele-a-praca-w-drukarni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-oczy-pokrzywka-luszczaca-sie-skora-na-powiece-i-opuchlizna-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.