Czym grozi złamanie trzonu TH11?

Witam dwa tygodnie temu miałem wypadek samochodowy i mam złamany trzon th11 czym to grozi i czego się wystrzegać w szczególności bo będąc w szpitalu nie została mi udzieloną żadna kąkretna informacja czy po tych dwóch tygodniach ten kreg jest już jakoś zrośnięty czy dalej jestem narażony na paraliż dodam ze kreg nie był roztrzaskany tylko złamany

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez dokładnego zapoznania się z wynikami badań obrazowych trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o postępowanie w przypadku złamania trzonu kręgu th1. Jest to zadanie ortopedy, który kieruje Pańskim leczeniem i ma świadomość tego, jak przebiega proces rekonwalescencji.

Szczegółowe informacje na temat urazów kręgosłupa pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/urazy-kregoslupa-i-rdzenia-kregowego.

W przypadku leczenia nieoperacyjnego, gdy zachowana jest stabilność kręgosłupa, wskazane jest, by pacjent jak najdłużej leżał, unikając w ten sposób dalszych reperkusji złamania bądź kolejnych uszkodzeń. Taki tryb życia należy prowadzić do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych, a po około 1 tygodniu w gorsecie ortopedycznym, zazwyczaj podejmuje się pionizację pacjenta. O dalszym postępowaniu decyduje lekarz bądź fizjoterapeuta.

Gdy jednak nie jest zachowana stabilność kręgosłupa (złamania niestabilne mogące skutkować uszkodzeniem rdzenia kręgowego), kręgosłup unieruchamia się na 8-12 tygodni, aż do wytworzenia się blizny kostnej. W tym okresie pacjent leży na twardym podłożu z zachowaniem lordozy (fizjologicznego wygięcia kręgosłupa) odcinka lędźwiowego.

Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-zlamania-kregu.

Może być konieczne wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu – niekiedy taką fizjoterapię rozpoczyna się jeszcze przed pionizacją, którą podejmuje się dopiero po odtworzeniu stanu mięśni pozwalającego na odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.