Bawoli kark a wdowi garb

Witam, Jak odróżnić tzw. 'bawoli kark' od wdowiego garbu? Jak się ich pozbyć? czy konieczna jest wizyta u lekarza, czy wystarczą ćwiczenia wykonywane w domu? Próbowałam sporo o tych schorzeniach poczytać w internecie, jednak wciąż mi się mylą i mam problem i ze zrozumieniem i z ich diagnostyką. Czy jest możliwość przy samobadaniu wykryć u siebie bawoli kark lub wdowi garb i je jakoś od siebie rozróżnić czy w tym celu konieczna jest jednak wizyta u specjalisty? I przede wszystkim chciałabym właśnie zapytać o jakieś ćwiczenia fizyczne na bawoli kark i wdowi garb. Czy są jakieś skuteczne ćwiczenia na te schorzenia, które można wykonywać w domu? Czy mogłabym prosić o podanie przykładów ćwiczeń, dzieki którym można zlikwidować te schorzenia? I czy konieczna jest przy nich wizyta u specjalisty? Bardzo proszę o pomoc.

Aleksander Ropielewski

Kark bawoli to zgromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy karku, natomiast wdowi garb to nadmierna kifoza odcinka szyjnego kręgosłupa. Łatwo je rozróżnić na podstawie badania przedmiotowego. Odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawić efekt estetyczny w przypadku wdowiego karku.