Czy to schorzenie ma związek z wadami postawy?

Czy wdowi kark/bawoli kark zawsze musi się wiązać z wadą postawy i zmianami w kręgosłupie szyjnym czy może to być też po prostu sam nadmiar tkanki tłuszczowej ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

miesza Pani dwa pojęcia – wdowi garb i bawoli kark nie są tożsame, zatem podłoże ich powstawania oraz sposób leczenia także jest różny.

Wdowi garb to deformacja kręgosłupa, wynikająca z nieprawidłowej postawy ciała i np. długotrwałej pozycji siedzącej, która obciąża nadmiernie odcinek szyjny (np. siedzenie przed komputerem). Wysunięta do przodu, pochylona głowa powoduje trwałe zmiany w kręgosłupie (kifoza), wskutek których na karku może przyrastać tkanka – właśnie charakterystyczny garb, zwany wdowim. Proszę zapoznać się z tym artykułem w celu poznania szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-zwyrodnienie-wdowi-garb-jak-rozpoznac-ze-mamy-do-czynienia-z-choroba-kregoslupa. Leczenie związane jest z rehabilitacją – w tym odpowiednimi ćwiczeniami. Doświadczony fizjoterapeuta, po zbadaniu przedmiotowym, jest w stanie zaproponować odpowiednią terapię, która przyniesie efekty zarówno zdrowotne, jak i estetyczne (redukcja widocznego garbu). Oto opinia naszego eksperta – fizjoterapeuty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-szyi-i-nieprawidlowe-ulozenie-karku.

Z kolei bawoli kark to nadmiar tkanki tłuszczowej, gromadzącej się między łopatkami oraz na karku i jest defektem kosmetycznym, choć często ma podłoże chorobowe – np. jest skutkiem podwyższonego poziomu kortyzolu we krwi. Choroba ta nosi miano zespołu Cushinga – więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-cushinga. Wówczas oczywiście pierwszym etapem terapii jest leczenie schorzenia, zaś defekt kosmetyczny w postaci bawolego karku można korygować w gabinetach medycyny estetycznej. Tutaj sugestia naszego eksperta, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-zastosowac-metody-leczenia-bawolego-karku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.