Jak może wyglądać leczenie tej wady postawy?

Dzień dobry. Mam 25 lat i garb na karku z wysuniętą głową do przodu. Chciałabym zapytać do jakiego lekarza należy udać się z taką sprawą i jak może wyglądać leczenie. Czy będę musiała wcześniej zrobić jakieś badania, np prześwietlenie kręgosłupa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wady postawy, mogące prowadzić do nieprawidłowej pozycji ciała, a w konsekwencji charakterystycznego pochylenia górnej części tułowia ku przodowi, wymagają konsultacji ortopedy, a także dalszej diagnostyki.

Niestety nie wspomina Pani, od jak dawna boryka się Pani z garbem, a także czy towarzyszą temu jakieś dolegliwości mogące sugerować przyczynę problemu – np. kifozę, dyskopatię lub inne.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-zwyrodnienie-wdowi-garb-jak-rozpoznac-ze-mamy-do-czynienia-z-choroba-kregoslupa.

Leczenie opiera się faktycznie na rehabilitacji, korygowaniu wady postawy, niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Jednak bez postawienia diagnozy nie sposób wskazać optymalnych dla Pani metod leczenia. Proszę zwrócić się do specjalisty lub do lekarza z przychodni POZ. Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku chorób kręgosłupa i wad postawy jest RTG, natomiast niewykluczone, że ortopeda uzna za konieczne wykonanie innych badań obrazowych, np. TK lub MRI.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kifoza-piersiowa-przyczyny-objawy-kuracja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.