Domowe sposoby na afty

W skrócie: porcelana jest piękna, gładka, trwała (o ile się nie odkruszy od urazu),nie przebarwia się. Jest droższa. Korony mogą być pełnoceramiczne, bądź na podbudowie metoalowej, czy cyrkonowej. W razie wyszczerbienia- trudniej ją naprawić. Główna wada- ściera zęby przeciwstawne- nie można jej stosować u pacjentów z zaburzeniami zwarcia, skłonnością do zgrzytania, zaciskania zębów.
Korony kompozytowe w zasadzie traktuje się jako tymczasowe rozwiązanie- jako ostateczne wyłącznie u pacjentów, u których nie powinno się zakłądać porcelany ze względu na twardość materiału.
Dobrze sprawdzają się odbudowy kompozytowe na wkładach z włókna szklanego- ale to nie jest kwalifikowane jako "korona".

0

Jeżeli robione są z wycisku przez dobrego technika to poza materiałem niczym szczególnym ,porcelanowe powinny byc bardziej estetyczne , ale te zrobione z nowoczesnych kompozytów mocno im nie ustępują , kompozytowe mają te przewagę , że łatwiej je przylkeić , są możliwe do ewentualnej naprawy lub korekty , porcelanowe właściwie nie podlegają zmainom i naprawą - trzeba robić nowe.
Jeżeli pyta Pan o licówki kompozytowe robione na miejscu w gabinecie to różnica w ich wyglądzie w zależności od operatora i materiału może być bardzo duża , ja raczej takie licówki traktuje jako pracę tymczasową i ostatecznie pacjent powinien dostać licówkę wykonaną laboratoryjnie.

0

Wszystko zależy czy mówimy o koronach kompozytowych wykonanych w gabinecie czy w laboratorium. Jeżeli w gabinecie to na pewno nie będą tak wytrzymałe i estetyczne jak korony porcelanowe i raczej są stosowane jako rozwiązania tymczasowe. Jeżeli chodzi i korony ostateczne kompozytowe wykonane w laboratorium to przy obecnej technologii nie ustępują estetyce i wytrzymałości koronom porcelanowym.

0

zalety koron porcelanowych - są bardzo estetyczne, jeśli jest dobrze dobrana kolorystycznie praktycznie jest nie do odróżnienia od zębów naturalnych. Jeśli chodzi o korony porcelanowe są wykonane z porcelany napalanej na metal lub z samej porcelany(różnią się tak naprawdę ilością szlifowanych tkanek). Korony takie są wytrzymałe i długo cieszą pacjenta.
wada koron porcelanowych: droższe niż kompozytowe

zalety koron kompozytowych: są wytrzymałe ponieważ mają podbudowę metalową
Wady koron kompozytowych: materiał pokrywający metal nie jest tak wytrzymały jak porcelana, z czasem dochodzi do wytworzenia się w nim porów, w których mogą gromadzić się przebarwienia, które nie dadzą się usunąć. dodatkowym kłopotem porowatości może okazać się zasiedlenie tych porów przez C.albicans(drożdzak)- czyli estetyka nie jest doskonała. Kompozyt z czasem może się ścierać odsłaniając metal.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty