Jaki typ korony po złamaniu zębów?

Ostatnio w wypadku złamałam trzy przednie zęby, zdecydowałam się jak najszybciej założyć korony. Zastanawiam się jaki typ koron jest najtrwalszy, ale jednocześnie najbardziej estetyczny, zależy mi na tym, żeby mój uśmiech był ładny, ponieważ jestem bardzo młodą osobą, jednak chciałabym mieć możliwość normalnie gryźć jabłka czy marchewki.

Witam
Wszystko zalezy od tego w jakim stopniu zostaly uszkodzone zeby.Czasem wystarczy tylko odbudowa dobrym kompozytem i zab bedzie nadal funkcjonował i nie bedzie widać, że jest plomba.Jesli złamanie jest juz jednak duże to mozna wykonać ładna korone .Jesli ma byc to korona ładna i trwała to polecam koronę porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu.Korony takie wytrzymują ok 15-20 lat.Sa bardzo estetyczne a wręcz niewidoczne.

Dzień dobry!
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie. Nie istnieją korony naj i naj. Przede wszystkim koronę osadza się na własnym zębie i to od jego kondycji i stopnia doznanego urazu zależy czy będzie mogła Pani jeść normalnie marchewki i jabłka. Z uwagi na młody wiek polecam korony (jeżeli rzeczywiście są takie wskazania) pełnoceramiczne (porcelanowe) - wymagają mniejszej preparacji zęba, nie dają przebarwień w przyszyjkowej części dziąsła. Ceramiczne korony z niewłaściwie dobranym indeksem twardości mogą powodować starcia zębów przeciwstawnych. Korony kompozytowe nie ścierają zębów, da się je naprawić bezpośrednio w ustach. Jednakże z czasem (3-5 lat) mogą się przebarwić. Można rozważyć zastosowanie "ćwierćkorony". Jest to rozbudowana wersja licówki porcelanowej.
Z życzeniami zdrowia Konstanty Sławecki!