Czym różnią sie leki przeciwdepresyjne od narkotyków?

Czytałem artykuł w którym lekarz wypowiadał sie ze "w zasadzie różnica miedzy działaniem na mózg leków przeciwdepresyjnych a narkotyków jest niewielka ,istotna jest zas różnica w podejsciu człowieka do tych substacji,człowiek w depresji chce za posrednictwem leków przeciwdepresyjnych powrócic do rzeczywistości natomiast osoba stosująca narkotyki od tej rzeczywistości ucieka...czy zasadne i prawdziwe są te stwierdzenia? pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Niekiedy lekarze stosują uproszczone porównania by wyjaśnić pacjentowi pewne zjawiska. Nie można ich rozumieć wprost. Jest to sposób na wyjaśnienie spraw, które są trudne do zrozumienia bez znajomości farmakologii, farmakodynamiki, podstaw biochemii, psychiatrii i psychologii.

To porównanie było by o wiele bardziej bliskie faktycznej farmakologii leków gdyby omawiać działanie opioidów (morfina, heroina), które stosowane w leczeniu bólu bardzo rzadko dają uzależnienie a w roli narkotyków uzależniają już po 1-2 dawkach. W tym przypadku leki z tej samej grupy dają bardzo różne efekty a tą różnicą jest właśnie psychiczne nastawienie pacjenta. Należy pamiętać, że uzależnienie fizyczne nie stanowi problemu natomiast psychiczne pozostaje do końca życia. Oczywiście leki przeciwdepresyjne działają na wychwyt zwrotny serotoniny podobnie jak np. amphetamina. Jednak sposób ich działania jest zupełnie odmienny.

W tym porównaniu doktor nie chciał powiedzieć, że leki przeciwdepresyjne i narkotyki to te same substancje w innych opakowaniach - bo to nie prawda. Chciał powiedzieć - że zarówno jedne jak i drugie mogą być bardzo groźne jeśli stosuje się je bez kontroli i z niewłaściwym nastawieniem.  Natomiast stosowane w sposób kontrolowany leki przeciwdepresyjne pomogly już milionom ludzi i mogą pomóc i Tobie.