Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym różni się lek przeciwdepresyjny od nasennego?

Leczę zaburzenia snu antydepresantami. Jednak zbliża się dla mnie stresowy okres i nie mogę sobie pozwolić na zarwanie nocy, więc zastanawiam się, czy w sytuacjach kryzysowych (chodzi o zaśnięcie), nie powinienem stosować leków nasennych, które zadziałają szybciej plus leki, którymi się leczę, czyli przeciwdepresyjne.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Witam!

W tej sytuacji ważna jest przede wszystkim przyczyna Pana zaburzeń snu i rodzaj zaburzeń snu. Wspomina Pan, że leczy zaburzenia snu lekami przeciwdepresyjnymi. Może to oznaczać, że choruje Pan na depresję, której towarzyszy bezsenność lub stosuje Pan leki przeciwdepresyjne tylko w celu leczenia bezsenności.

Jeśli leczy się Pan na depresję, a okresowo pojawia się przygodna bezsenność w związku z sytuacjami stresowymi, to można rozważyć dodatkowe zastosowanie leku nasennego. Natomiast, jeśli leczy Pan bezsenność lekami przeciwdepresyjnymi, a mimo to pojawia się okresowo bezsenność, to należy prawdopodobnie zastanowić się nad zmianą leczenia.

Należy pamiętać, że leki nasenne, w tym leki nowej generacji, stosowane dłużej niż 2-3 tygodnie wiążą się ze znacznym ryzykiem powstania uzależnienia. W leczeniu bezsenności skuteczne są nie tylko leki nasenne. Pomocne są techniki behawioralne: stosowanie zasad higieny snu, redukcji snu. Informacje na ten temat można znaleźć w internecie.

Na zaburzenia snu moga wpływać nieprawidłowe nawyki związane z zasypianiem, dodatkowe schorzenia. Nie bez znaczenia są również oczekiwania pacjentów, podczas, gdy zapotrzebowanie na sen i  jego struktura zmienia się z wiekiem. Warto skorzystać z konsultacji w Poradni Zaburzeń Snu.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy