Czym można posłodzić herbatę przy cukrzycy?

Dzień dobry, mam pytanie. Czym można posłodzić herbatę przy cukrzycy? Choroba została zdiagnozowana u mnie stosunkowo niedawno, nie jest to jakaś ciężka postać, no ale jest. Bardzo lubię herbatę, piję ją często, nawet kilka razy dziennie, ale niestety nie jestem w stanie przyzwyczaić się na herbatę, która jest niesłodka. Być może będę w stanie częściowo ograniczyć "słodkość" herbaty (do tej pory piłam bardzo słodką), ale raczej nie całkowicie zrezygnować z cukru. I tu moje pytanie. Czym można posłodzić herbatę przy cukrzycy? Czy najlepiej jest zastosować jakieś słodziki i jeśli tak to jakie? A może lepsze będzie coś naturalnego, na przykład miód albo jakiś owoc albo jeszcze inna substancja? Szukam czegoś, co zastąpi mi cukier. Czy można posłodzić herbatę przy cukrzycy? Będę wdzięczna za każdą poradę w mojej sprawie. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

najlepiej byłoby aby zrezygnował Pan ze słodzenia herbaty. Jeżeli jednak nie jest Pan w stanie to proszę wybierać naturalny miód w niewielkiej ilości lub słodziki np. stevię.
Pamięta Pan też że cała dieta powinna być odpowiednio dobrana i operać sie na niskim indeksie glikemicznym.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Dzień dobry,

najlepszym rozwiązaniem jest odzwyczajenie się od słodkiego smaku. Jeżeli już musi Pan czymś zastąpić cukier to najbezpieczniejsza będzie stewia lub ksylitol.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty