to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak namówić alkoholika ze zdiagnozowaną depresją i nerwicą na leczenie?

Witam, mam problem: jak namówić moją mamę na leczenie? Problem alkoholowy zaczął się już dawno, jak byłam dzieckiem - mama zaczęła pić ze swoim konkubentem, w skrócie wyglądało tak, że zadłużyli mieszkanie wtedy moja mama się ocknęła i go pogoniła, niestety, ale już z długami, straciłyśmy mieszkanie i musiałyśmy się przeprowadzić do innego miasta. Problem jednak był nadal, ja wyjechałam za granicę z moim obecnym mężem, ona była sama, ale ukrywała swoje picie. Problem sięgną zenitu półtora miesiąca temu - zadzwoniła do mnie mojej siostra, że z moją mamą jest bardzo źle, jest niedożywiona, odwodniona, prawie umierająca i z wielkimi długami w bankach. Zataiła przede mną prawdę, która była taka, że moja mama doprowadziła się do takiego stanu pijąc non stop od jakiegoś czasu. Po stracie pracy nie starczało jej na spłatę kredytów - taki podały mi przykład. Moja mama jest trudna i uparta nie wiem tym bardziej jak mam ją namówić na to leczenie zaważając na to, że nie ma mnie w Polsce. Poza tym stwierdzono u niej jak była w szpitalu silną nerwicę i depresję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W tej sytuacji Pani siostra powinna zgłosić się do najbliższej poradni leczenia uzależnień. Uzyska tam wsparcie, pomoc psychologiczną oraz informację na temat możliwości zobowiązania mamy do leczenia odwykowego na drodze sądowej.

Jeśli mama jest w stanie wyniszczenia i stale pije, powinna przejść detoksykację w warunkach szpitalnych. Oddziały detoksykacyjne dla alkoholików znajdują się zazwyczaj w szpitalu psychiatrycznym. Kryteria przyjęcia do takiego oddziału to najczęściej: trzeźwość i obecność objawów abstynencyjnych. Siostra może więc przypilnować mamę przez 1-2 dni, aby nie piła a następnie zgłosić się z mamą do izby przyjęć szpitala z oddziałem detoksykacyjnym.

Nasilony zespół abstynencyjny jest wskazaniem do przyjęcia nawet bez skierowania, jest to bowiem stan zagrażający życiu. W przypadku burzliwych objawów po odstawieniu alkoholu: pobudzenia, wzrostu ciśnienia tętniczego, halucynacji należy wzywać pogotowie ratunkowe.

Mam wątpliwości co do tego, czy mama faktycznie choruje na nerwicę lub depresję. Z Pani opisu wynika, że mama pije od wielu lat, jako objawy nerwicy mogą być uznawane objawy odstawienie. Zespół abstynencyjny powoduje drażliwość, bezsenność, obniżenie nastroju. Jeśli pacjent zataja fakt picia, może być to niesłusznie przypisane nerwicy lub depresji. Aby stwierdzić jednoczesne występowanie tego typu zaburzeń, mama musiałaby przez kilka miesięcy utrzymywać całkowitą abstynencję.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dzień dobry!

Leczenie alkoholizmu jest wymagającym procesem i zależy przede wszystkim od własnej motywacji i własnej pracy alkoholika.

Ważne jest jednak także rozpoznanie u siebie cech tzw. współuzależnienia, które często dotyka partnerów życiowych i innych bliskich osoby uzależnionej. Współuzależnienie wiąże się m.in. ze złudnym poczuciem wpływu na osobę pijącą. Zachęcam do konsultacji w Ośrodku Terapii Uzależnień.

Pozdrawiam!

0

Witam,
Osoba uzależniona od alkoholu tylko wtedy odzyska swoją wolność, siebie, swoich bliskich gdy postanowi zerwać z dotychczasowym zachowaniem. Decyzja ta to początek drogi - potem jeszcze terapia wymagająca wytrwałości i zaangażowania. Ale nagrodą jest życie.

Ludzie uzależnieni od alkoholu podejmują takie decyzje w różnych okolicznościach - zazwyczaj jednak musi się wydarzyć coś dla nich bardzo ważnego, aby zrozumieli, że czas na zmianę - czasem jest to choroba, czasem konflikt z prawem a czasem rozpad rodziny.
Czy odejście od tej konkretnej osoby o której Pani myśli będzie tym szokiem dla niej nie wiem. Podejrzewam, że nikt nie wie.

Proponuję Pani zastanowić się jeszcze nad jedną kwestią:
Jak Pani się czuje jako partnerka alkoholika? Jaki wpływ ma jego zachowanie na Panią? Na kogo jeszcze? Może mają Państwo dzieci - więc co one czują?
Co Pani traci przez to, że z nim jest?
Co mogłaby Pani zyskać gdyby była Pani z kimś kto nie jest alkoholikiem?

Proszę pomyśleć o sobie a następnie podjąć decyzję myśląc o tym, co jest dla Pani dobre.
Jeżeli będzie to decyzja o odejściu to zobaczy Pani, jak wpłynie to na zachowanie partnera. Jeśli zerwie z nałogiem - będziecie oboje szczęśliwi. Jeśli nie - to Pani zadba o swoje szczęście.
Pani partner jest dorosłą osobą, która jest odpowiedzialna za swoje życie.
Pani jest odpowiedzialna za swoje i nie ma Pani takiej mocy, aby zmieniać życie koś innego.

Proponuję Pani zajrzeć na strony - dowie się tam Pani więcej o sytuacji kobiet w związkach z alkoholikami.

http://www.swiatproblemow.pl/2013_03_3.html

http://koalkoholizm.pl/

http://www.alko.fora.pl/wspoluzaleznienie-czytelnia,23/typowe-zachowania-wspoluzaleznionych,65.html



Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Artur Brzeziński

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty