Diagnoza anemii sierpowatej

Witam,mam teraz anemie dowiedzialam sie o niej tydzien temu.Troszkę jestem w szoku ponieważ mialam robione badanie krwi osiem miesięcy temu i było wszystko dobrze.A czytam teraz objawy o nie leczonej anemi.I te wszystkie obiawy to ja już mam a z dobre 2 lata.Jak to jest możliwe ze wczesniejsze wyniki były dobre.Mam anemię sierpową a jestem rasy bialej,czyli co moi poprzedni przodkowie byli rasy ciemnej,wszystko jest to dla mnie jakieś dziwne.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, rozpoznanie anemii sierpowatokrwinkowej stawiane jest na podstawie występujących aktualnie w zestawieniu z wynikami morfologii krwi obwodowej i obrazem mikroskopowym. Najczęściej anemię sierpowata rozpoznaje się już w wieku niemowlęcym. Jednak nosiciele tylko jednego zmutowanego genu przebieg jest zdecydowanie łagodniejszy, a może być nawet bezobjawowy. Rzeczywiście, nosicielami mutacji odpowiedzialnej za wystąpienie anemii sierpowatokrwinkowej są głównie ludzie rasy czarnej, jednakże zdarza się ona również wśród przedstawicieli rasy białej. Objawy niedokrwistości są niespecyficzne i mogą występować również w bardzo innych wielu stanach chorobowych, a nawet przy przemęczeniu. Proszę o konsultację lekarza prowadzącego, który oceni Pani stan kliniczny, i zaplanuje dalsze postępowanie lecznicze. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty