Pomocy nie wiem co jest grane?

Witam.Mam na imię Paulina i mam 15 lat. Dużo tu przeczytałam o anemii i boję się że mam... Jak się urodziłam(byłam wcześniakiem ) miałam anemie...miałam przetaczaną krew. Od paru miesięcy mam niepokojące objawy... - senność -szybko się męcze przy niewielkim wysiłku(zawsze należałam do wysportowanych..) -bardzo częste bóle głowy -obfite miesiączki -wypadają mi włosy(więcej niż zawsze),rozdwojone końcówki,wysuszone włosy -pękające końciki ust -coś podobnego do worków pod oczami(mam 15 lat) -częste dretwienie nóg,sinienie rąk i nóg.. -blada cera...(bledsza niż zawsze miałam) niektóre z moich objawów myślałam że są normalne.... Dodam że nie jem mięsa ... Przeczytałam że gdy ma się anemie to się chudnie a ja wręcz przytyłam i to 9 kg...więc chyba nie mam anemii więc jeśli nie anemia to co? Oczywiście byłam na badaniach krwi (mieszkam w Irlandii i tu miałam robione badania) i niby wszystko wyszło dobrze...nawet lekarz nie pokazał mi wynikow tylko spojrzał w monitor i stwierdził szybko że jest wszystko dobrze.. było to dla mnie trochę dziwne że nie mam anemii bo byłam przekonana że mam... muszę dodać że mojej mamy koleżanka też robiła u tego samego doktora badania i niby wszystko dobrze wyszło a miesiąc póżniej jak przyszła na badania znowu(jest w ciąży) to okazało się że ma anemie..nie wiem nie znam się na tym ale czy to możliwe żeby mojej mamy koleżanka w ciągu miesiąca dostała anemii? Wiec może ja też mam anemie tylko się pomylili...? Albo to może ja przesadzam?I mam jeszcze pytanie czy to prawda że nieleczona anemia prowadzi do śmierci? Proszę o odpowiedz. Dziękuje Paulina.

Witam,

Objawy przez Ciebie opisane mogą towarzyszyć anemii. Jednak występują również w wielu innych zaburzeniach. Są to tzw. objawy niecharakterystyczne.
Ponadto łatwe siniaczenie oraz obfite miesiączki skłaniają również do rozważenia zaburzeń krzepnięcia krwi. Czy zauważyłaś np. że kiedy się skaleczysz, rana długo krwawi? Czy zdarzają się częste krwawienia z nosa niezwiązane z silnym urazem?

Trudno mi ocenić czy masz anemię nie znając wyniku morfologii krwi.
Niejedzenie mięsa zwiększa to ryzyko.

Pytasz, czy to możliwe, by anemia pojawiła się w ciągu miesiąca. Oczywiście choroba rozwija się powoli. Najpierw organizm wykorzystuje żelazo z nagromadzonych rezerw. Z czasem dochodzi do ich wyczerpania i pojawiają się zmiany w obrazie krwi, czyli nieptawidłowa morfologia. Możliwa jest zatem sytuacja, która miała miejsce w przypadku znajomej.

Nieleczona niedokrwistość może z czasem doprowadzić do śmierci. Krew- a w przypadku anemii krwinki czerwone-jest nam niezbędna do życia. Hemoglobina, której wytwarzanie zaburzone jest w anemii, to główny transporter tlenu do komórek organizmu. A, jak napewno wiesz, bez tlenu komórki obumierają.

Jednak, nie wpadaj w panikę. Dobrze, że poczytałaś informacje na portalu, teraz będziesz bardziej świadoma. Zastanów się, czy nie wart byłoby zawrzeć w diecie choćby niewielką ilość mięsa-stąd żelazo jest najlepiej przyswajalne dla człowieka.

Jak powiedziałam, nie znając wyniku morfologii nie można stwierdzić, czy masz anemię. Spróbuj dokładnie wypytać lekarza lub powiedz o swoich obawach, może wtedy udzieli więcej informacji o Twoim stanie zdrowia.

Koniecznie poinformuj go o objawach wymienionych w pytaniu. Zwróć szczególną uwagę na siniaczenie, obfite miesiączki. Niewiem jakie miałaś badania, ale warto sprawdzić układ krzepnięcia.

A żeby się niepotrzebnie nie denerwować, poproś lekarza o informacje o wynikach oraz o wyjaśnienie dręczących Cię wątpliwości. Byc może, jeśli nie Tobie, szczegółowych informacji udzieli Twojej mamie. Warto spróbować.

Pozdrawiam serdecznie