Diagnoza łagodniejszej odmiany choroby Hirschsprunga

U mojego 2-letniego synka zdiagnozowano łagodniejszą odmianę choroby Hirschsprunga-tzn.część jelitka posiada 1-2 zwoje nerwowe zamiast 3-4.Obecnie stosujemy dietę bogatoresztkową i dzięki niej moje dziecko nie ma zaparć.Czasami jednak nie może się wypróżnić i raz na 2 tyg. muszę mu robić lewatywę. Nigdy jednak nie jestem pewna czy wypróżnił się do końca,ale jak to sprawdzić? Czy przypadek mojego dziecka kwalifikuje się do operacji?Dodam,że syn rozwija się prawidłowo-rośnie i przybiera na wadze.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisany przypadek nie wymaga operacji. Zalecana jest okresowa kontrola u lekarza prowadzącego.