Diagnoza potworniaka na jajniku

Witam.2 lata temu podczas badania gin.lekarka stwierdziła,że na lewym jajniku mam 5cm guza.Kazała natychmiast operować.Pojechałam jeszcze na konsultację do profesora,który powiedział,że na 99%jest to niegroźny potworniak.Oznaczył mi marker-wyszedł 8,2.Od tego czasu co pół roku jeżdże na kontrole.Guz nie rośnie,marker też nie.Jednak wszyscy mi mówią,żeby jak najszybciej TO usunąć.Nie wiem,co robić...A co Państwo o tym sądzą?operować,czy obserwować?Pozdrawiam

Guz jeśli rzeczywiście jest to potworniak dojrzały, jest niegroźny pod względem onkologicznym. Jednak istnieje szansa na skręcenie guza co grozi pęknięciem i martwicą. Nagłość sytuacji może skończyć się operacją w formie laparotomii (otwarcie jamy brzusznej), co jest złym rozwiązaniem. Otawrcie brzucha prowadzi do powstawania zrostów, co może mieć wypływ na późniejszą Pani płodność. Najlepsze wyjście to wykonanie laparoskopii teraz, póki nie ma nagłości. Proszę pamiętać, że na operację też się czeka.