Diagnoza w kierunku kiły a powiększone węzły chłonne

Witam mam pytanie odnośnie objawów kiły i diagnozy Moje pierwsze pytanie jest takie jestem 2 tygodnie od ryzykownego kontaktu i odczuwam od paru dni dolegliwości w okolicach uszu wydaje mi się że to węzły chłonne są lekko powiększone i mnie pobolewają czy może to być objaw zakażenia kiłą? dzisiaj mija 14 dni od kontaktu czuje że robi mi się na ustach opryszczka jak ją odróżnić od owrzodzenia pierwotnego?czy po takim czasie jest zdiagnozowanie kiły?po jakim czasie można zarazić drugą osobę?

Aleksander Ropielewski

Owrzodzenie pierwotne jest pojedyncze i bardziej skupione oraz głębiej drążące od opryszczki, która ma również charakter pęcherzykowy. Ocena zmiany dałaby mi możliwość stwierdzenia czy jest to zmiana pierwotna w kile. Zakaźność występuje już w trakcie pojawienia się zakażenia pierwotnego. W przypadku wątpliwości sugeruję kontakt z dermatologiem lub lekarzem chorób zakaźnych.