Dieta bogatobiałkowa a obecność kamieni nerkowych

Witam, mam 21 lat i od pół roku uczęszczam na siłownię. Moja dieta jest bogata w białka zwierzęce, do tego wspomagam się suplementem diety - białkiem serwatkowym, aby uzupełnić jego braki. Niestety, jakiś czas temu wykryto w moich nerkach kamienie i chciałbym wiedzieć, czy takie żywienie, które zapewne obciąża te organy, nie doprowadzi do jeszcze większego wzrostu i pojawiania się nowych kamieni?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,
dieta bogata w białko obciąża nerki, poza tym nie jest to dieta fizjologiczna bezpieczniej będzie utrzymać się na poziomie 1-1,5 grama na kg masy ciała. Rodzaj zaleceń dietetycznych przy kamicy nerkowej zależy od rodzaju kamieni tj jeżeli jest to kamica szczawianowo-wapniowa ograniczamy szczawiany itd. Obowiazkowo proszę pić dużo płynów.
Pozdrawiam serdecznie