Czy przy kamicy nerkowej powinnam zrezygnować z rabarbaru i szczawiu?

Dzień dobry, czy przy kamicy nerkowej powinnam zrezygnować z rabarbaru i szczawiu? Uwielbiam je, a właśnie jest sezon, tyle, że wyczytałam, że zawierają szczawiany i to może źle wpływać na nerki. Czy rzeczywiście tak jest?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

jeżeli ma Pani kamicę szczawianowo- wapniową należy unikać szczawianów w diecie, w tym kawy. Wapnia się w diecie nie ogranicza. Jeżeli ma Pani inną kamicę wtedy nie ogranicza się tych produktów.

Pozdrawiam

Wszelkie ograniczenia dietetyczne powinny być stosowana w granicach zdrowego rozsądku. Nie można wykluczać w sposób bezwzględny rabarbaru i szczawiu - czym może zaszkodzić spożycie raz na 2 tygodnie zupy szczawiowej lub kompotu z rabarbaru? Chodzi o to, że w stosunku do ludzi nie chorujących na kamicę należy tych potraw spożywać mniej. Nie są one ZABRONIONE lecz jedynie NIEWSKAZANE. Pozdrawiam rh