Kamica nerkowa

Jest wiele roślin leczniczych, które mają bardzo dobry wpływ na pracę układu moczowego. Działają przeciwzapalnie i moczopędnie. Właściwości takie posiadają między innymi: kłącze perzu, liść brzozy, ziele nawłoci, ziele skrzypu, korzeń lubczyka, ziele rdestu ptasiego. Można stosować je pojedynczo lub też sięgnąć po specjalny preparat będący kompozycją wielu ziół. Bardzo popularny środek tego typu to Fitolizyna. Stosuje się go pomocniczo w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych, w kamicy dróg moczowych oraz profilaktycznie w kamicy nerkowej .
W przypadku kamicy nerkowej bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Nie wszystkie produkty są wskazane . Ograniczyć należy przede wszystkim spożycie kawy, kakao i mocnej herbaty. W kamicy szczawianowo-wapniowej należy unikać produktów z glutaminianem sodu. Nie jest wskazane spożycie szczawiu, rabarbaru, czekolady, konserw mięsnych i rybnych.
Z kolei w kamicy moczanowej wskazane jest ograniczenie spożycia podrobów, śledzi, sardynek, szprotek, orzechów, nasion roślin strączkowych oraz zup gotowanych na wywarach.
Dieta w kamicy nerkowej powinna być odpowiednio zbilansowana i zdrowa. Jej podstawa to warzywa i owoce obfitujące w błonnik. Do codziennego jadłospisu warto włączyć soki owocowe (ostrożnie należy postępować w przypadku napojów cytrusowych) i ziemniaki.
Zaleca się ponadto ograniczenie spożycia białka zwierzęcego. W diecie powinien być obecny nabiał, kasza jęczmienna i gryczana, produkty zbożowe i pełnoziarniste.
Dobrze jest ponadto ograniczyć spożywanie soli, gotowych zup i sosów oraz mieszanek przypraw (np. kostek rosołowych). Pozdrawiam rh

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty