Jaka dieta po operacji usunięcia kamieni nerkowych?

Jaką dietę powinnam stosować po operacji usunięcia kamieni nerkowych? Czy mogą wrócić do poprzedniego stylu odżywiania? dziękuję za odpowiedź

Witam Panią

Powinna Pani zmienić swój sposób żywienia tak, aby zapobiec ponownemu tworzeniu się kamieni nerkowych. Modyfikacja diety będzie zależała od tego, jaki rodzaj kamieni występował w Pani przypadku - czy to była kamica wapniowa, szczawianowa, moczanowa? W każdym przypadku należy wykluczyć inne produkty spożywcze.

Do podstawowych zaleceń dietetycznych w kamicy nerkowej należą: odpowiednia ilość płynów (minimum 2 l - w tym woda niskomineralizowana), ograniczenie spożycia soli, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, zwiększenie aktywności fizycznej.
Dalsze zalecenia są uzależnione od rodzaju kamieni.

Pozdrawiam serdecznie

Wiele zależy od rodzaju (składu chemicznego) usuniętych kamieni.
Ogólne zasady żywienia w kamicy moczowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki
Pozdrawiam rh

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,
Postępowanie dietetyczne jest uwarunkowane rodzajem kamicy nerkowej ( wapniowej, szczawianowej, moczanowej). Istnieją jednak ogólne zasady, których należy przestrzegać aby nerki funkcjonowały prawidłowo m.in odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia 1,5-2l dzień, ograniczone spożycie białka i soli.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Filtrujemy, czyli jak żywienie wpływa na funkcjonowanie nerek. http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/swiatowy-dzien-nerek.html?c=6