Dieta dla osoby po udarze mózgu

Witam Mój 75 letni tato miał udar mózgu ma niedowład prawej strony i sam nie spożywa posiłków ma sondę przez nos do żołądka. Został wypisany ze szpitala do domu nie jesteśmy pouczeni jak karmić tatę ile posiłków .na daną chwile dajemy 4 posiłki dziennie(zupa zmiksowana ) i pomiędzy posiłkam wodę co możemy jeszcze podawać czy soki owoce co powinno znajdować się w posiłkach potrzebnego dla taty i co ile czasu Bardzo proszę o podpowiedz jak to wszystko poukładać z góry bardzo dziękuję

Piotr Jurczyk

Witam. Nie pisze Pani dokładnie o obecnym stanie Taty, tj. w jakim stopniu zaawansowane są zaburzenia połykania. Jeśli Tata toleruje tylko dietę płynną lub połpłynną, nie należy silić się na pokarmy stałe. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w warzywa. Przypuszczam, że Tata jest chorym leżącym, a więc nie musi być wysokoenergetyczna, pamiętajmy o wskazaniach medycznych do ograniczania niektórych pokarmów: cukrów prostych w cukrzycy, tłuszczów w hipercholesterolemii. Zależnie od kontaktu, należy obserwować i próbować rozpoznawać preferencje pokarmowe tak, aby jedzenie smakowało. Pozdrawiam.

Jeżeli nie ma specjalnych wskazań dietetycznych,np. z powodu cukrzycy, nadciśnienia, to w zasadzie pacjent może jeść wszystko. Zaleca się dietę p/miażdżycową. Natomiast z opisu widać, że są problemy z połykaniem. Sonda w nosie pomaga przy karmieniu, ale nie powinna być długo trzymana. Przy zaburzeniach połykania warto skonsultować się z logopedą lub neurologopedą, po zbadaniu pacjenta zostanie wdrożona terapia. Efekty terapii zależą od wieku pacjenta, rozległości i miejsca udaru. Jeżeli zaburzenia połykania nie ustępują należy z lekarzem rozważyć inną drogę dostępu do przewodu pokarmowego i karmienia, zwykle zakłada się gastrostomię, czyli rurkę bezpośrednio do żołądka, przez którą karmi się chorego. Można również zmienić konsystencję pokarmów, zwykle gładkie i miksowane są łatwiejsze do połknięcia. Płyny można zagęszczać specjalnym preparatem (Nutilis Clear). Proszę jednak koniecznie zwrócić się do logopedy, każde postępowanie jest indywidualnie dobrane do pacjenta, to co napisałam, to tylko ogólne wskazania.