Co może jeść osoba po udarze?

Panie doktorze, mój ojciec (76 lat) przeszedł udar, karmiony jest przez sondę, bo sam jeszcze nie może przyjmować pokarmów. Tata został wypisany ze szpitala, ale nie zostaliśmy pouczeni jak często i jakie porcje podawać tacie. Powiedzieli nam tylko, że musi przyjmować płynne posiłki tak często jak tata jest głodny. Zatem czy są jakieś ograniczenia w przypadku taty? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

W przypadku zaburzeń połykania ważne jest, aby dobrze zbadać pacjenta, sprawdzić, na którym etapie połykania są problemy i sprawdzić czy jest możliwe podawanie jedzenia doustnie. Zaburzenia połykania mają związek z lokalizacją udaru, inaczej ten problem wygląda w przypadku udaru pnia mózgu a inaczej w przypadku udaru półkuli mózgu. Bardzo duże znaczenie ma konsystencja pokarmów, płyny nie są najlepszym pomysłem. Jest to trudna do połknięcia konsystencja, zwykle zaleca się pokarm miksowany, gładki- jest łatwiejszy do połknięcia.Ilość posiłków też jest sprawą indywidualną, zaleca się 4-5, ale wszystkie decyzje powinny być podjęte po zbadaniu pacjenta. Proszę udać się do logopedy, a jeszcze lepiej do neurologopedy, są to osoby, które powinny umieć poradzić sobie z problemem. Ważna też jest kontrola wagi, ponieważ zaburzenia połykania często wiążą się z zaburzeniami odżywiania. Trudno jest mi coś więcej napisać bez zbadania pacjenta, gdybym miała taką możliwość mogłabym poradzić coś więcej, oprócz takich ogólnych informacji. Na pewno przyda się Państwu pomoc specjalisty, neurologopedy albo logopedy.
Pozdrawiam