Jaka dieta będzie odpowiednia dla 75-latka po udarze?

Jaka dieta będzie odpowiednia dla 75-latka po udarze? Chodzi o mojego tatę, który wrócił już do domu po udarze. Może sam się poruszać i wszystko jest na dobrej drodze, ale ma problem z aptetytem i bardzo mało je. Często podczas większych posiłków, np. obiadu, pojawia się u niego odruch wymiotny, twierdzi, że ma problemy z połykaniem. Jaka dieta będzie dla niego najlepsza? Czy same płynne produkty wystarczą?

Dieta po udarze powinna być dostosowana do aktualnego stanu pacjenta. Dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na energię i wszystkie składniki odżywcze. Należy rozważyć zmianę konsystencji posiłków jeśli pacjent ma trudności z przełykaniem. Żywieniu po udarze jest zależne od etapu choroby i indywidualnych cech pacjenta. Zalecane są produkty dobrej jakości- pełnoziarniste zboża, orzechy, pestki, awokado, tłuste ryby oraz drób a także nieodłączny element prawidłowego żywienia czyli warzywa i owoce.
Z żywienia należy wykluczyć bądź ograniczyć produkty przetworzone - słodycze, dania typu fast food.
Pozdrawiam,
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado)

Jeżeli Tata sygnalizuje problem z połykaniem należy przede wszystkim udać się do logopedy lub neurologopedy,są to osoby, które zajmują się zaburzeniami połykania. Po zbadaniu i stwierdzeniu, w którym miejscu tkwi problem, otrzymacie Państwo zalecenia dotyczące postępowania przy posiłkach. Faktycznie, zmiana konsystencji jedzenia ułatwia połykanie, ale nie zawsze są to produkty płynne. Bardziej zalecaną konsystencją są pokarmy miksowane, gładkie. Ale rodzaj konsystencji powinien być ustalony indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jeżeli chodzi o wzbogacenie diety, to w aptekach są dostępne suplementy dedykowane m.in.pacjentom po udarze. Dokładne zalecenia dietetyczne pomoże ustalić dietetyk.
Pozdrawiam