Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Marskość wątroby to stan bardzo poważny, zwłaszcza w połączeniu z cukrzycą. Wymaga zastosowania indywidualnych zaleceń dostosowanych do aktualnego stanu zdrowia. Żadnych bliższych informacji o swoim stanie Pan nie zamieścił, więc nie sposób udzielić właściwej odpowiedzi. Proszę zgłosić sie do dietetyka po dostosowaną do Pana potrzeb dietę. Pozdrawiam.

0

Witam,
w Pana schorzeniach należy zastosowac diete łatwo strawną z ograniczeniem tłuszczu.Dieta ta jest modyfikacją diety łatwo strawnej. Zawiera ona mniejsze ilości tłuszczu zwierzęcego i produktów bogatych w cholesterol.
Dopuszczalne tłuszcze to olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, rzepakowy bezerukowy, z pestek winogron, zarodków pszennych, oliwa z oliwek, w niewielkiej ilości masło i miękkie margaryny. Niedopuszczalne są: słonina, smalec, boczek łój. Ze względu na mniejszą ilością tłuszczu, a co z tym idzie gorszą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w diecie tej należy zwiększyć ilość warzyw bogatych w beta karoten.
Wykluczone są produkty ciężko strawne, wzdymające, długo zalegające w żołądku, ostro przyprawione, produkty zbożowe gruboziarniste. Białko powinno być rozłożone równomiernie na podstawowe posiłki.Posiłki należy podawać w małych objętościach 5 razy w ciągu dnia o umiarkowanej temperaturze.
Dieta podlega modyfikacji w zależności od jednostki chorobowej. I tak w chorobach pęcherzyka żółciowego należy wykluczyć żółtka jajek i produkty z dużą ilością cholesterolu (pełne mleko i podroby). Do potraw z jajkami należy dodawać tylko białko. Należy ograniczyć także produkty zawierające dużo kwasy szczawiowego - szczaw, szpinak, rabarbar.
Chętnie pomogę ustalic taką dietę ,ponieważ w przypadku pana choroby powinien pan jej konsekwentnie przestrzegać.
w razie chęci proszę o kontakt prywatnie ,
Pozdrawiam ,
Anna Zientalska
666 614 666

0

Dzień dobry
Zawsze przy układaniu diet , jeśli występuje więcej jednostek chorobowych należy wybrać tą , która najbardziej zagraża życiu, W marskości wątroby koniecznie trzeba przestrzegać diety, która jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. Niestety mam zbyt mało informacji od Pana, aby podać zalecenia. Bardzo proszę o więcej informacji.
Pozdrawiam Monika Kruszelnicka

0

Witam, dietoterapia przy współistnieniu marskości wątroby i cukrzycy wymaga dużego zaangażowania i bardzo indywidualnego podejścia, tym bardziej, ze stopień wyrównania cukrzycy ma ścisły związek ze stopniem uszkodzenia wątroby. Brakuje w pytaniu informacji zarówno o stopniu marskości (wyrównana, niewyrównana), wartościach glikemii, czy leczenie obecnie insulina (tak przypuszczam, ale wolałabym mieć pewność), jeśli insulinoterapia to jaka insulina w jakich dawkach. I dopiero przy takich informacjach można bezpiecznie rozpocząć planowanie diety lekkostrawnej z ograniczeniem tłuszczu. Proszę o uzupełnienie tych danych, wówczas, w miarę możliwości chętnie pomogę, tym bardziej, ze diabetologia to nie tylko moja specjalizacja, ale i pasja :) Pozdrawiam serdecznie.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty